Ekonomi

Türkistan bu çileğin peşinde

Nevşehir’in özellikle Derinkuyu bölgesi tarım alanlarında patates hafif hastalığının görülmesi nedeniyle 2004 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan garantinin ardından çiftçiler de alternatif ürünlere yöneldi.

Derinkuyu ilçesinde toprakta görülen hastalık nedeniyle patates ekimini durduran çiftçiler, ürettikleri çilek fidanları ile Türkiye’nin ve (Trakya’dan Urumçi’ye kadar) Türki devletlerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Bölgede fasulye ve kabak çekirdeğinin yanı sıra patatese alternatif olarak çilek üretimine başlayan çiftçiler, şimdi de “Derinkuyu çileği” adıyla markalaşma yolunda.

Nisan ayında toprakla buluşan fidanlar, Kasım ve Aralık aylarında çoğaltılarak toplanır. Toplanan fidanlar temizlenip ayıklandıktan sonra yaklaşık 4 ay soğuk hava deposunda bekletilir. Mart ve Nisan aylarında soğuk hava deposundan çıkan fidanlar dikilecekleri bölgeye gönderilir. Fidanlar 11 kuruşa (yaklaşık 2 TL) satılıyor.

Çilek fidanı üreticisi Musa Bülbül, Derinkuyu bölgesinin coğrafi yapısı gereği çilek ve çilek fidanı üretimi için en uygun bölgelerden biri olduğunu söyledi. 2016 yılında çilek fidanı üretimine başladıklarını belirten Bülbül, “Çilek fidanlarımız anaç olarak yurt dışından ithal edilmektedir. Fidan üretimini Derinkuyu bölgesine dikerek yapıyoruz. Derinkuyu’nun iklim kuralları ve rakımı fidan üretimi için uygundur.”

Yılda yaklaşık 10 milyon çilek fidanı ürettiklerini belirten Bülbül, “Ürettiğimiz çilek fidanlarını özellikle Türk devletlerine gönderiyoruz. Başta Antalya, Mersin, Aydın, Çanakkale ve Bursa olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine gönderiyoruz.” – NEVŞEHİR

oguzlarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu