Haber

Fukuşima sızıntısında mesleki ihmalle suçlanan eski TEPCO yöneticileri beraat etti

Mart 2011’de Japonyakuzeydoğusunda deprem ve tsunamipostalamak- Fukuşima In-Dai Nükleer Santrali’Türkiye’deki sızıntının yurt içindeki yansımaları devam ediyor.

Tokyo Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşmada, Japon hükümetinin 2008’de firmaya sunduğu uzun vadeli deprem riski varsayımı raporu doğrultusunda firmanın önlemleri sorgulandı.

Savcıların her yönetici için 5’er yıl hapis cezası talep etmesi halinde, Tokyo Elektrik Gücü (TEPCO)eski yöneticiler kusursuz olduklarını iddia ettiler.

Yüksek Mahkeme, bölge mahkemesinin TEPCO eski yöneticilerinin fabrikayı vuran devasa dalgaları iddia ederken mesleki ihmali olmadığına karar veren 2019 kararını onadı.

Karar doğrultusunda TEPCO’nun eski başkanı Katsumata Tsunehisa ile firmanın eski başkan yardımcıları Takekuro Ichiro ve Muto Sakae bu suçlamalardan beraat etti.

Risk değerlendirmesinin güvenilirliği

2019 yılında Bölge Mahkemesi, “10 metreden yüksek devasa dalgalar mantıksal olarak tahmin edilemez”Risk değerlendirme raporunun güvenilirliğini reddetti.

Pasifik Okyanusu kıyısındaki Fukuşima’da bulunan 6 reaktörlü nükleer santral, 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki sarsıntının tetiklediği 10 metreyi aşan dev dalgalar altında kaldı.

Santralde reaktörleri soğutmak için kullanılan sistem elektrik beslemesini kaybetmişti. Bazı reaktörlerde çekirdek erimeleri, bazılarında ise hidrojen patlamaları meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu