Haber

CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Adayı Tekin Bingöl

CHP’nin TBMM Başkan adayı Ankara Milletvekili Tekin Bingöl oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yarın yapılacak seçim öncesi partisinin milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclis Başkanlığına CHP Ankara Milletvekili Bingöl aday gösterildi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Grup Başkanvekilleri Burcu Köksal ve Ali Mahir Çağrır ile Bingöl’ün Meclis Başkanlığı adaylığı başvuru dilekçesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’na teslim etti.

Özel, başvurunun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Meclis Başkanlığı için yarışacak tüm adaylara başarılar diledi.

CHP Grubu olarak TBMM’nin seçilmiş bir milletvekilini milli iradenin tecellisi olan TBMM çatısı altına aldıklarını belirten Özel, “yargı darbesi ile karşı karşıya kaldıklarını” belirterek, şunları kaydetti:

“Yarın TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın burada olmamasını, oy kullanamamasını, üstelik milletvekilliği başkan adayı olamamasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Hatay’da oy veren seçmene saygısızlıktır. Depremden etkilenen Hataylılar çok oy kullandı. yüksek ve milletvekili seçildiğini belirterek, “Burada olmaması Meclis’e saygısızlıktır. Can Atalay’ın burada olmaması, yapılacak seçimi felç ediyor. Yargıtay’ın bu konuda bir an önce beklenen kararı vermesini, yargılamayı durdurmasını ve milletvekili olarak görevden alınmasını bekliyoruz.”

Özel, “Milletvekili yemin etmediği için yarışa girebilir mi?” “Yarına kadar Başkanlık Divanı duruşunu belirleyecek. Yarışa girsin diye düşünüyoruz. Girmezse parti milletvekilleri tarafından mutlaka usul tartışması açılır. lehindeki görüşümüzü ifade etmek ve usul tartışmasına katılmak.” o cevapladı.

Özel, CHP Meclis Kümelenme Toplantısı’nın 13 Haziran Salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

izmit-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu