Ekonomi

Cevdet Yılmaz: Üretim, istihdam ve ihracat olanaklarını geliştirmeye çalışıyoruz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yılsonuna kadar Malatya’da 4 bine yakın kalıcı konut teslim etmeyi beklediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bir yandan depremde yıkılan altyapıları onarırken diğer yandan rezerv alanlarına benzer yeni alanlar oluşturduk.”söz konusu.

Yılmaz, Yeşilyurt ilçesinin İkizce bölgesinde inşaatı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulundu.

Burada konuşan Yılmaz, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde en çok zarar gören illerden birinin Kahramanmaraş merkezli Malatya olduğunu söyledi.

Malatya’nın konuta çok ihtiyacı olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

“Şu an itibariyle burada 22 bin konutun inşaatı devam ediyor. Bir kısmını bu bölgede inceleme fırsatımız oldu. Gördüğünüz gibi hızla artıyorlar. 4 binin üzerinde konutun da dağıtılacağını öngörüyoruz.” Yararlanıcılar yıl sonuna kadar. Diğerleri yavaş yavaş gelecek. Hak sahibi olma durumu da şu: “Artık az çok netleşiyor. Dolayısıyla bu konut sorununu kalıcı olarak çözebilmek için vatandaşlarımızı iyi bir konuma getiriyoruz.”

Depremzedelerin yaşamlarını konteynerlerde sürdürdüğünü belirten Yılmaz, kalıcı konutların yapılmasıyla bu sürecin sona ereceğini vurguladı.

Afetzedelerin kısa sürede kalıcı yuvalara kavuşacağını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Ama elbette bitmiyor. Önemli bir altyapı üzerinde de çalışıyoruz. Depremde yıkılan altyapıları onarırken aynı zamanda burada gördüğünüz rezerv alanı gibi yeni alanlar da oluşturduk. Bunlar arasında yollar, elektrik de var. , doğalgaz, eğitim, sağlık hizmetleri, tüm bu altyapı.” “Sosyal tesisleri de taşıyoruz. İlgili kurumlarımızla bu konularda gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Bir diğer konu da buraların normal yaşam ortamı ve iş ortamı açısından geliştirilmesi. Bu anlamda çok büyük bir projeye hazırlanıyoruz. Malatya’da özellikle merkezde ölçekli çalışmalar sürüyor ve devam ediyor.”

Depremden zarar gören esnaf için de çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, bu sorunların kısa sürede çözüleceğini ifade etti.

Kentteki sanayi alanlarını daha da genişleteceklerini belirten Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha fazla üretim, istihdam ve ihracat olanaklarını geliştirmeye çalışıyoruz. Çok taraflı olarak vatandaşlarımızın deprem sonrası yaralarını sarıyoruz. Yaşam ortamını, iş ortamını daha uygun bir noktaya getiriyoruz. İnanıyorum ki bir süre sonra Kısa sürede Malatya eskisinden daha güçlü ve daha keyifli olacaktır.” “Biz buna Türkiye Yüzyılı diyoruz. İnşallah Malatya, Türkiye Yüzyılının önde gelen şehirlerinden biri olacak.”

Başkan Yardımcısı Yılmaz’a, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, kurum başkanları ve vatandaşlar eşlik etti.

haberkure.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu