Haber

BM: Taliban, kapsayıcı bir hükümet için Afganlar arası diyaloğu reddetti

BM Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, Taliban’ın kapsayıcı bir hükümet kurmak için orta Afgan diyaloğunu kabul etmediğini belirtti.

Otunbayeva, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, Afganistan’daki “fiili otoritenin” “hükümetlerinin temsilini” “yeterli” bulduğunu söyledi.

Otunbayeva, Taliban’ın kapsayıcı bir hükümet kurmak için Afganlar arası diyaloğu kabul etmediğini belirtti.

DEAŞ-H terör örgütünün Afganistan’daki son faaliyetlerinden duyduğu kaygıyı da dile getiren Otunbayeva, “Taliban ülkenin kontrolünü elinde tutuyor ancak Afganistan’da faaliyet gösteren terör gruplarına tatmin edici bir şekilde saldıramıyor” dedi. söz konusu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde Afganistan’daki insani durumun kasvetli bir resmini çizdi.

Griffiths, Afgan halkının yüzde 97’sinin yoksulluk içinde yaşadığını ve 20 milyon insanın şiddetli açlıkla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından uluslararası mali yardımların kesintiye uğraması ülke ekonomisini sert bir şekilde vurdu, kadınlar ve kız çocukları eğitim dahil birçok haktan mahrum bırakıldı. Bu süreçte devlet kurumlarında ve özel sektörde binlerce kadın işini kaybetti.

ABD, Taliban’a yönelik yaptırımlar çerçevesinde Afgan merkez bankasının 7 milyar dolar değerindeki döviz rezervlerini dondurdu.

BM insan hakları uzmanları, ABD’ye Afganistan’ın dış varlıklarının dondurulmasına son vermesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu